Sorunlarımızı Kendimiz Çözmeliyiz, Batıya Bırakmamalıyız

Sorunlarımızı Kendimiz Çözmeliyiz, Batıya Bırakmamalıyız

Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında Kuzey Irak referandumu sonrası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, “Kuzey Irak’ta ki yeni oluşum bizi de endişelendiriyor. Ancak bu durum üzerinden bir savaş çığırtkanlığı çıkartarak orada yaşayan insanları ABD’nin ve Siyonizm’in kucağına atmamalıyız. Bu yüzden bir araya gelip ne yapılması gerektiğini aklıselim bir şekilde konuşmalıyız. Çünkü artık bölgede bir kardeşlik altyapısının kurulmasından başka bir yol yok.”

ÇİFTÇİNİN KARA GÜN DOSTU KALMADI                                                                                                              

Bölgenin tarım ve hayvancılık büyük bir potansiyeli olduğunu ancak uygulanan yanlış politikalar nedeni bu potansiyelin yok edildiğine dikkat çeken Karamollaoğlu, “Bu bölge sadece Türkiye’yi değil, eğer gerekli altyapı tamamlanırsa Irak, Suriye, Suudi Arabistan´ı dâhil herkesi besleyecek imkâna sahiptir. Ama ekonomik politikalar bunu dikkate almıyor. 

Çiftçinin sorunları görmezden geliniyor. Yüksek girdilerin altında çiftçinin beli bükülüyor. Yatlara vergisiz mazot verilirken çiftçiye böyle bir uygulama yok. Hasat zamanı geldiğinde ürününü elinden çıkaramayan çiftçi hiç fiyatlarına ürününü elinden çıkarmak zorunda kalıyor. Çiftçi neden böyle zor durumda peki? Çünkü çiftçiyi sahiplenen kurumlarımızın hepsini elimizden çıkardık. Yine buradan söylüyoruz artık bu dönemde çiftçinin kara gün dostu kalmadı.”

 

ÇİFTÇİYİ KORUYACAKSIN

Bölgenin tarım ve hayvancılık alanında ileriye gitmesi ile işsizliğin de önemli ölçüde azalacağına değinen Karamollaoğlu, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Çiftçinin en ucuz girdilerle üretim yapması sağlanmalı. Elektrik ve mazotta vergiler kaldırılmalı. Çiftçiyi koruyacaksın. Gübresinden vergi almayacaksın. Ekim zamanı tohumunu bulamamışsa devlet onu uygun şartlar ile temin edecek. Hasat zamanı geldiğinde ise eldeki ürünü değerinde satın alacaksın.”

 

YAŞANAN SORUNLARI BÖLGE ÜLKELERİ BİR ARAYA GELEREK ÇÖZEBİLİR

Bölgenin en sıcak gündem başlığı olan Kuzey Irak’ta yapılan referandum ile ilgili konuşan Karamollaoğlu, bölgeye yönelik yapılan dış müdahalelerin hiç birinin bu topraklara ve insanlarına huzur getirmeyeceğini kaydetti. 

 

Bölgede ülkelerinin bir araya gelerek yaşanan sorunları diyalog ile çözmekten başka bir yolun olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Türkiye, İran, Irak ve Suriye olarak bu dört ülke bir araya gelip ülkelerinde yaşayan Kürt vatandaşların sorununu oturup çözmeli. Eğer bunu biz kendi elimiz ile yaparsak huzur ve barışa kavuşuruz. Diğer türlü sorunun çözümü dışarıya bırakılırsa sorunlar daha da büyür.”

 

ATILACAK ADIMLARA DİKKAT EDİLMELİ

Referanduma karşı uygulanacak politikalar konusunda da uyarılarda bulunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “ Kuzey Irak’ta ki yeni oluşum bizi de endişelendiriyor. Ancak bu durum üzerinden bir savaş çığırtkanlığı çıkartarak orada yaşayan insanları ABD’nin ve Siyonizm’in kucağına atmamalıyız. Bu yüzden bir araya gelip ne yapılması gerektiğini aklı selim bir şekilde konuşmalıyız. Çünkü artık bölgede bir kardeşlik altyapısının kurulmasından başka bir yol yok.”

 

KAVGANIN NEDENİ RANT

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘ben bu işe gidişata tahammül edemiyorum’ diyerek istifa etti. Meclis’e getirilen ve kendisinin daha önce veto ettiği 5 imar değişikliği için ‘ben bunun hesabını veremem’ dedi. Bir büyükşehir başkanı bunu diyor ve Meclis’te bunu geçiriyorsa oradan pis kokular gelir. 

 

İstanbul rantın göbeğinde. Kavgalar bu yüzden çıkıyor. Topbaş’ın imzalamadığı bu tasarılardan kimler rant kazanıyor diye bakmak gerekir. Bu yüzden Kadir Topbaş’ın istifasını önemsiyoruz. Cumhurbaşkanı metal yorgunluğundan bahsetmişti. Bu istifa gösterdi ki yorgunluk tabanda değil tavanda ve politikalarda var. Artık AK Parti politikalarını değiştirmek zorundadır. Böyle bir yere varılamaz.”

Üste Çık